PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
Pilkington IGP Sp. z o.o.
ul. Wołoska 18
02-675 Warszawa
woj. mazowieckie, powiat Warszawa

tel. 22 548 75 01
fax 22 548 75 55
igp@pl.nsg.comwww.pilkington.pl


Pozostałe informacje

WPROWADZENIE

Nazwa Pilkington jest ściśle powiązana ze szkłem od 1826 roku. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana, jako znak firmowy dla produktów dla budownictwa i motoryzacji wytwarzanych przez Grupę. Powiększona organizacja NSG Group jest teraz jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych dla branży budowlanej, motoryzacyjnej i sektora szkła specjalnego. Działalność związana z produkcją prowadzona jest w 30 krajach na czterech kontynentach, a sprzedaż w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2009 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 5,7 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy, 47% zrealizowano w Europie, 28% w Japonii, 13% w Ameryce Północnej, a 12% w pozostałych częściach świata.

BRANŻA SZKLANA

Nikt dokładnie nie wie, gdzie i kiedy po raz pierwszy wytworzono szkło. Przypuszczalnie szkło produkowali już w drugim tysiącleciu p.n.e. Egipcjanie i być może Fenicjanie. Pod koniec I wieku p.n.e. nowa metoda polegająca na wydmuchiwaniu szkła za pomocą piszczeli, zrewolucjonizowała produkcję szkła.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego nastąpił zanik szklarstwa w Europie. Branża ta ponownie rozkwitła na Starym Kontynencie pod koniec XIII wieku, gdy głównym centrum wyrobu szkła stała się Wenecja. Jednak dopiero po upływie kolejnych dwóch wieków, w roku 1676, Anglik George Ravenscroft odkrył, że dodanie do szkła ołowiu pozwala uzyskać wyrób o dużo lepszej jakości.

W roku 1688 we Francji opracowano nowy proces produkcji płaskiego szkła lanego i walcowanego, używanego głównie do produkcji luster. Dopiero podczas późniejszych etapów rewolucji przemysłowej technologia wytwarzania szkła została zmechanizowana i wykorzystana do jego masowej produkcji.

Pierwszą prawdziwą innowację w produkcji szkła płaskiego wprowadził w 1905 roku Belg o nazwisku Fourcault, który podjął próbę wytwarzania szkła sposobem ciągłego pionowego ciągnienia masy szklanej w postaci taśmy o stałej szerokości za pomocą dyszy z wanny szklarskiej. Komercyjna produkcja szkła ciągnionego z wykorzystaniem metody Fourcaulta rozpoczęła się w roku 1914.

Prawdopodobnie największy postęp w branży szklarskiej nastąpił w roku 1959, gdy Sir Alastair Pilkington opatentował proces produkcji szkła metodą float. Wykorzystano w niej płynięcie szkła stopionego w piecu po powierzchni stopionej cyny. W wyniku tego procesu uzyskuje się ciągłą wstęgę szkła, która jest następnie przycinana do wstępnie określonych wymiarów. Szkło przed dalszą obróbką, taką jak laminowanie i hartowanie, można przyciąć do praktycznie każdej wielkości i kształtu.

W ciągu ubiegłych 50 lat przemysł szklarski stawał przed wieloma wyzwaniami. Zmiany prawne i nowe wymagania klientów doprowadziły do licznych innowacji, w tym do opracowania szkła samoczyszczącego, przeciwsłonecznego i energooszczędnego. Ponieważ szkło stosowane jest w projektach budynków na coraz większą skalę, jego producenci muszą stale prowadzić badania i dostarczać produkty o coraz lepszych parametrach.

HISTORIA

Historia firmy Pilkington rozpoczęła się w roku 1826, kiedy to powstała spółka St Helens Crown Glass Company, u której podstaw leżała wiedza techniczna i umiejętności Johna Williama Bella oraz kapitał pochodzący od trzech najbardziej wpływowych miejscowych rodzin: Bromilowów, Greenallów i Pilkingtonów. William Pilkington był jednym z pierwszych udziałowców. Później dołączył do niego starszy brat, Richard.

Nazwę firmy zmieniono w roku 1829 na „Greenall & Pilkington", a po wycofaniu się Petera Greenalla w roku 1849 firmę przemianowano na „Pilkington Brothers". W następnym stuleciu firma Pilkington stała się jedynym brytyjskim producentem szkła płaskiego i rozszerzyła swoją działalność na cały świat.

Punktem zwrotnym w historii firmy Pilkington było wynalezienie procesu produkcji szkła metodą float w latach 50. XX w. Od tego momentu rozpoczął się najbardziej znaczący okres jej działalności. Alastair Pilkington sformułował swoją koncepcję produkcji szkła tą metodą w roku 1952, jednak opracowanie procesu technologicznego trwało ponad siedem lat i kosztowało 7 milionów funtów (równowartość 80 milionów funtów obecnie).

Celem wynalazku było zastąpienie procesu szlifowania i polerowania obu stron tafli szklanej podczas produkcji szkła płaskiego. Jednak pionierski proces produkcji szkła metodą float przerósł wszelkie oczekiwania, nie tylko zastępując tradycyjną metodę produkcji szkła lanego, ale także proces produkcji szkła ciągnionego. Stał się on uniwersalną metodą wytwarzania wysokiej jakości szkła płaskiego. Licencji na stosowanie procesu float udzielono ponad 40 producentom w 30 krajach. Obecnie na całym świecie działa, jest w trakcie budowy lub na etapie planowania ponad 380 linii produkcyjnych wykorzystujących ten proces, a ich łączna wydajność wynosi około 1 000 000 ton szkła tygodniowo. NSG Group jest właścicielem lub ma udziały w 49 liniach do produkcji szkła metodą float na świecie.

W roku 1967 Pilkington dokonał pierwszego przejęcia zakładu produkcyjnego na kontynencie europejskim. Pod koniec lat 60. i na początku lat 70. firma nabyła udziały w branży szkła bezpiecznego, aby wspierać rozwijający się przemysł motoryzacyjny w Szwecji. W roku 1974, dostrzegając znaczenie posiadania zakładu produkującego szkło metodą float w Europie północnej, firma Pilkington rozpoczęła budowę fabryki w Halmstad w Szwecji. Dalsza ekspansja objęła przejęcie firmy Lamino w Finlandii produkującej szkło bezpieczne.

Lata 80. były czasem rozwoju i zwiększania różnorodności oferty firmy. Nastąpił wówczas szereg przejęć na terenie Europy, w tym francuskiego producenta szkła - firmy BSN. W roku 1992 firma Pilkington wykupiła 45% udziałów firmy International Glass Poland, po czym podjęła decyzję o przejęciu 40% udziałów w spółce joint venture w Polsce, w celu zbudowania pierwszej w kraju linii float.

Firma Pilkington była prywatnym przedsiębiorstwem do roku 1970, gdy jej akcje wprowadzono na giełdę londyńską. Akcje firmy Pilkington plc wycofano z giełdy londyńskiej w czerwcu 2006 r., gdy firma przeszła całkowicie na własność NSG Group, założonej w roku 1918, stając się jej filią.

Obecnie NSG Group prowadzi trzy linie biznesowe na całym świecie. Linia Building Products (Produkty Budowlane) dostarcza szkło do wewnętrznych i zewnętrznych przeszkleń w budynkach oraz dla sektora Energii Solarnej. Szkło odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju tego nabierającego coraz większego znaczenia sektora. Cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne, moduły fotowoltaiczne z krystalicznego krzemu oraz zastosowania wykorzystujące skoncentrowaną energię solarną to wiodące technologie konwertujące energię słoneczną na czystą, odnawialną energię wykorzystywaną przez człowieka. Grupa jest głównym dostawcą tych trzech technologii. Linia Automotive (Szkło dla Motoryzacji) obsługuje rynki produktów szklanych dla oryginalnego wyposażenia samochodów, części zamiennych i transportu specjalistycznego. Linia Speciality Glass (Szkło Specjalne) obejmuje bardzo cienkie szkło przeznaczone na ekrany, soczewki i włókna światłowodowe dla drukarek oraz włókno szklane używane w filtrach powietrza i paskach rozrządu silnika.

SZKŁO BUDOWLANE

Firma nieustannie wdraża innowacje i opracowuje produkty spełniające pełen zakres wymagań architektonicznych. Produkty marki Pilkington, od szkła powlekanego on-line (z powłoką napylaną podczas produkcji szkła) po najbardziej efektywne szyby przeciwsłoneczne i niskoemisyjne z powłokami off-line (gdzie powłoka napylana jest w odrębnym procesie produkcyjnym), zapewnią odpowiednie rozwiązanie dla każdego zastosowania.

Szeroką i różnorodną ofertę produktów marki Pilkington można podzielić na 9 kategorii korzyści jakie daje użycie danego rodzaju szkła:

  • Ochrona przed słońcem
  • Izolacja cieplna
  • Ochrona przed ogniem
  • Ochrona przed hałasem
  • Bezpieczeństwo/Ochrona przed atakiem
  • Samoczyszczenie
  • Dekoracja
  • Systemy szklane
  • Zastosowania specjalne

1.       Ochrona przed słońcem

Obecnie zwiększone wykorzystanie szkła w architekturze sprawia, że konieczne jest uwzględnienie komfortu mieszkańców budynków. W gorących klimatach szkło przeciwsłoneczne można stosować w celu zmniejszenia przegrzewania się pomieszczeń i ograniczenia zjawiska oślepiania.
W klimatach umiarkowanych jego zastosowanie umożliwia uzyskanie równowagi między pozyskiwaną energią słoneczną a utratą ciepła i dostępem dużej ilości naturalnego światła dziennego.

Asortyment szyb przeciwsłonecznych marki Pilkington oferuje różne parametry i może spełnić niemalże każde wymagania. Każdy produkt dostępny jest w wersji hartowanej lub laminowanej.

Asortyment szyb z grupy Pilkington SuncoolTM

Dzięki szerokiemu asortymentowi produktów, szkło Pilkington SuncoolTM jest doskonałym rozwiązaniem zapewniającym maksymalną przepuszczalność światła i komfort termiczny przez cały rok.
Pilkington SuncoolTM to asortyment wysokoefektywnych szyb przeciwsłonecznych o różnej przepuszczalności światła widzialnego, obniżonej przepuszczalności energii słonecznej i niezwykle wysokiej izolacyjności cieplnej - wszystko to w jednym produkcie. Dostępne są szyby w różnych kolorach i o różnych właściwościach. Od niedawna wszystkie produkty z grupy Pilkington SuncoolTM mogą mieć także właściwości samoczyszczące, co czyni je najbardziej wszechstronną ofertą samoczyszczących szyb przeciwsłonecznych na rynku. Produkty z grupy Pilkington SuncoolTM zostały zaprojektowane tak, aby osiągnąć optymalne działanie w dużych, przeszklonych pomieszczeniach. Są one odpowiednie dla budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych - wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża przepuszczalność światła.

Asortyment szyb z grupy Pilkington Eclipse AdvantageTM

Produkty z grupy Pilkington Eclipse AdvantageTM łączą w sobie niską emisyjność z dobrymi parametrami przeciwsłonecznymi i są dostępne w niepowtarzalnej gamie kolorów. Szkło tego typu cechują różne poziomy odbicia światła pozwalające na kontrolowanie odblasku we wnętrzu, a tym samym poprawiające estetykę i dające większą elastyczność projektową. Grupa produktów Pilkington Eclipse AdvantageTM przeznaczona jest specjalnie do wykorzystania w krajach o ciepłym klimacie i zapewnia zwiększoną efektywność energetyczną zarówno w lecie, jak zimą. Dzięki pirolitycznej powłoce produkty te mogą być przetwarzane przy użyciu standardowych technik. Ponadto istnieje możliwość stosowania ich w przeszkleniach pojedynczych lub w postaci szyb zespolonych. Szyby Pilkington Eclipse AdvantageTM są odpowiednie dla wszystkich zastosowań, od niewielkich prac renowacyjnych po największe projekty prestiżowych obiektów komercyjnych, gdzie wymagane są rozwiązania stosunkowo mało kosztowne, ale o optymalnym działaniu.

Pilkington Solar-ETM

Szkło Pilkington Solar-ETM łączy niską emisyjność z umiarkowanymi parametrami przeciwsłonecznymi; charakteryzuje je neutralny wygląd i niski współczynnik odbicia światła. Jest odpowiednie dla wszystkich zastosowań, gdzie wysoki poziom odbicia światła jest niedozwolony lub niewskazany. Powłoka pirolityczna szkła Pilkington Solar-ETM sprawia, że można je łatwo przetwarzać, poddawać obróbce i hartować, używając standardowych technik; można je stosować w przeszkleniach pojedynczych lub w postaci szyb zespolonych. Produkt ten jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zastosowań wymagających umiarkowanej ochrony przed słońcem i neutralnego wyglądu oraz niskiego współczynnika odbicia światła.

Na koniec asortyment szyb Pilkington OptifloatTM Barwiony. Są to przeciwsłoneczne szyby barwione w masie, o niskiej efektywności. Wytwarzane w standardowym procesie produkcji metodą float szkło Pilkington OptifloatTM Barwiony jest szczególnie odpowiednie dla wszystkich zastosowań wymagających ochrony przed słońcem bez użycia powłok powierzchniowych.

2.       Izolacja cieplna

Dzisiaj deweloperzy, organy stanowiące przepisy a także użytkownicy wymagają od szkła dużo więcej. Nastawienie na wydajność energetyczną oraz coraz wyższe wymagania przepisów europejskich w tym zakresie powodują wzrost zapotrzebowania na szkło niskoemisyjne (low-e). Zasadniczo szkło niskoemisyjne odbija energię z powrotem do budynku, dzięki czemu strata ciepła jest o wiele niższa niż w przypadku zwykłego szkła typu float. Ponadto różne rodzaje szkła niskoemisyjnego umożliwiają bierne pozyskiwanie różnych ilości ciepła słonecznego, co pozwala na ograniczenie wymogów grzewczych i kosztów ogrzewania, szczególnie w zimniejszych miesiącach.

Dzięki bogatej ofercie szkła niskoemisyjnego marki Pilkington możemy przedstawić rozwiązania spełniające wszystkie wymagania związane z energooszczędnością.

Pilkington K GlassTM

Szkło Pilkington K GlassTM zapewnia znacznie podwyższony poziom izolacji cieplnej szyb zespolonych w porównaniu z szybami zespolonymi wykonanymi ze zwykłego szkła float.
Charakteryzuje się także znakomitą energooszczędnością. Zachowując w pomieszczeniach ciepło generowane przez urządzenia grzewcze, a jednocześnie pozwalając na przenikanie do pomieszczenia dużej ilości energii promieniowania słonecznego, zmniejsza koszty ogrzewania. Pirolityczna powłoka niskoemisyjna szkła Pilkington K GlassTM jest napylana na linii produkcyjnej, dlatego można je hartować, laminować i stosować w przeszkleniach pojedynczych lub w postaci szyb zespolonych.

Asortyment szyb z grupy Pilkington OptithermTM

To wysokiej jakości bezbarwne szkło float ma przezroczystą powłokę niskoemisyjną, która została opracowana specjalnie do zastosowania w szybach zespolonych takich jak Pilkington InsulightTM. Cienka powłoka nanoszona jest na szkło Pilkington OptithermTM magnetronowo, w oddzielnym procesie produkcyjnym. Wszystkie produkty z tej grupy dostępne są w postaci odprężonej, hartowanej i laminowanej. Można je również łączyć z innymi typami szkła marki Pilkington w celu uzyskania dodatkowych cech, na przykład izolacji akustycznej lub wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Pilkington OptithermTM S3

Szkło niskoemisyjne Pilkington OptithermTM S3 łączy izolację cieplną z wysokim stopniem neutralności, dzięki czemu szybko zdobyło czołową pozycję na rynku. W zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem można je hartować lub laminować przed naniesieniem powłoki.

Oprócz wyjątkowo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła U (miara strat cieplnych) charakteryzuje je także bardzo duża przepuszczalność światła i niski współczynnik odbicia, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie zużycia energii nawet w środowisku, w którym przywiązuje się wielką wagę do aspektów estetycznych.

Pilkington OptithermTM S1

Szkło Pilkington OptithermTM S1 zapewnia bezkonkurencyjną izolację cieplną szyb zespolonych. Charakteryzuje się wyjątkową efektywnością pod względem przepuszczalności światła i neutralności kolorystycznej. Zalecane jest wszędzie tam, gdzie istnieje problem nadmiernej utraty ciepła.

Pilkington OptithermTM GS

Szkło Pilkington OptithermTM GS opracowano z myślą o zastosowaniu w dwukomorowych szybach zespolonych, zoptymalizowanych pod kątem energetycznym. Umożliwia ono zmaksymalizowanie pozyskiwanej energii promieniowania słonecznego i zredukowanie utraty ciepła w celu zwiększenia wydajności energetycznej budynków. Szkło Pilkington OptithermTM GS zastosowane w dwukomorowych szybach zespolonych z łatwością spełnia kryteria szklenia zgodnie ze standardem domu pasywnego („Passiv Haus").

Szyby Pilkington SuncoolTM, Pilkington Eclipse AdvantageTM i Pilkington Solar-ETM zapewniają przede wszystkim ochronę przed słońcem, ale charakteryzują się także niską emisyjnością. (Więcej informacji na temat tych produktów zawiera część dotycząca ochrony przed słońcem.)

3.       Ochrona przed ogniem

Pilkington ma ogromne, udokumentowane doświadczenie w produkcji szkła chroniącego przed ogniem i jest jednym z liderów innowacji w tym zakresie od roku 1896, gdy po raz pierwszy wprowadził szkło zbrojone. Obecnie Pilkington ma w ofercie produkty o wysokiej efektywności i jakości, na których można polegać w razie pożaru. Oferta szkła ognioodpornego marki Pilkington spełnia wszystkie europejskie wymogi prawne dotyczące albo samej szczelności ogniowej, albo zarówno szczelności jak i izolacyjności ogniowej.

Pilkington PyroshieldTM 2

Szkło Pilkington PyroshieldTM 2 to ognioodporne szkło zbrojone drucianą siatką, która skutecznie utrzymuje je w całości w przypadku pękania termicznego spowodowanego bardzo wysokimi temperaturami podczas pożaru. Szkło Pilkington PyroshieldTM 2 dostępne jest w wersji polerowanej i wzorzystej, aby zapewnić odpowiednio: dobrą widoczność lub ochronę prywatności. Można go używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, tam gdzie konieczne jest spełnienie specyficznych wymagań ochrony przeciwpożarowej dotyczących wyłącznie szczelności ogniowej.

Pilkington PyrodurTM

W szybach Pilkington PyrodurTM zastosowano laminowane, pęczniejące warstwy, aby zapewnić na krótki okres szczelność i izolacyjność ogniową całkowicie przezroczystego szkła. Podczas pożaru warstwa pomiędzy taflami szkła reaguje na ciepło i pieni się, tworząc nieprzezroczystą barierę, ograniczając tym samym strach i panikę podczas ewakuacji. Produkty są odpowiednie do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, gdzie wymagane jest szkło ognioochronne mające zachować tylko zalecany poziom szczelności ogniowej. Szkło Pilkington PyrodurTM jest dostępne w postaci szyb pojedynczych lub zespolonych, które mogą być wstawiane w ramy stalowe, aluminiowe, z drewna miękkiego i twardego. Można je łączyć z szybami o różnych funkcjach, aby uzyskać szeroką gamę produktów do różnorodnych zastosowań.

Pilkington PyrostopTM

Pilkington PyrostopTM to przezroczyste, laminowane, bezpieczne szkło ognioochronne zapewniające pełną izolacyjność ogniową, które oferuje najwyższy poziom ochrony przeciwpożarowej, ograniczając przepuszczalność ciepła przewodzonego i promieniowania cieplnego. Jednocześnie umożliwia dostęp dużej ilości naturalnego światła dziennego i zapewnia dobrą widoczność. Jest przeznaczone do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, gdzie w przypadku pożaru prawnie wymagana jest izolacyjność ogniowa. Dostępne w postaci szyb pojedynczych lub zespolonych, wstawianych w ramy stalowe, aluminiowe lub drewniane, szkło Pilkington PyrostopTM jest idealne do zastosowania w przezroczystych ścianach przeciwpożarowych, oknach, drzwiach, ekranach, przegrodach, elewacjach, przeszkleniach dachowych (typ specjalny) i przeszkleniach poziomych (typ specjalny).

4.       Ochrona przed hałasem

Wraz ze wzrostem natężenia ruchu drogowego, kolejowego oraz powietrznego coraz większego znaczenia nabiera właściwa izolacja akustyczna. Uwzględnienie redukcji hałasu w charakterystyce szkła nie jest już kwestią luksusu, lecz podstawową potrzebą. Przepisy dotyczące zatrudnienia, komfort oraz względy zdrowotne - wszystko to powoduje, że uwzględnienie izolacji akustycznej w projekcie budynku jest niekwestionowanym wymaganiem mającym na celu zapobieganie chorobom związanym ze stresem i hałasem.

Pilkington OptiphonTM

Szkło Pilkington OptiphonTM jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku nadmiernego hałasu dobiegającego z ulicy, torów kolejowych, lotniska lub z różnych innych źródeł. Dzięki użyciu specjalnej folii PVB (poliwinylobutyralu) laminowane szkło Pilkington OptiphonTM jest wysokiej jakości materiałem izolującym akustycznie i zapewnia doskonałą redukcję hałasu bez zmniejszania przezroczystości i odporności na uderzenie. Dostępne w szerokiej gamie wariantów szkło Pilkington OptiphonTM umożliwia spełnienie specyficznych wymagań klienta dotyczących redukcji hałasu.

5.       Bezpieczeństwo/Ochrona przed atakiem

Innowacje w postaci opracowania szkła bezpiecznego i chroniącego przed atakiem otworzyły nowe możliwości konstrukcyjne, umożliwiając ochronę osób przed obrażeniami ciała, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach ochronę budynków przed różnymi formami ataku, bez pogorszenia dostępu naturalnego światła i widoczności. Określenie „szkło bezpieczne" oznacza przeszklenia stosowane w celu zmniejszenia zagrożenia wypadku spowodowanego uderzeniem, pęknięciem, roztrzaskaniem szyby lub pożarem. Termin „szkło ochronne" dotyczy przeszkleń mogących wytrzymać celowe ataki różnego rodzaju (fizyczne lub z użyciem broni).

Pilkington opracował bogatą ofertę zaawansowanego szkła spełniającego rosnące wymagania dotyczące ochrony osób i mienia.

Pilkington Szkło Hartowane Bezpieczne

Hartowane szkło bezpieczne marki Pilkington jest produkowane przez poddawanie tafli szkła w końcowym rozmiarze i z obrobionymi krawędziami procesowi ogrzewania i gwałtownego chłodzenia, w wyniku którego powierzchnia tafli podlega naprężeniom ściskającym, a jej środkowa część naprężeniom rozciągającym. Wysokie naprężenia ściskające na powierzchni zapewniają zwiększoną odporność bezpiecznego szkła hartowanego marki Pilkington, które jest 3-4 razy mocniejsze od zwykłego szkła odprężonego o tej samej grubości.

Pilkington OptilamTM

Szkło Pilkington OptilamTM to inne rozwiązanie zapewniające odporność na uderzenie i ochronę przed atakiem. Pilkington OptilamTM to laminowane szkło bezpieczne składające się z co najmniej dwóch tafli szkła sklejonych trwale przy użyciu wysokiej temperatury i odpowiedniego ciśnienia, jedną lub kilkoma warstwami elastycznej folii PVB (poliwinylobutyralu). W wypadku rozbicia folia szkła laminowanego utrzymuje rozbite kawałki szkła w miejscu i dzięki temu zmniejsza ryzyko obrażeń ciała i ewentualnego wtargnięcia intruza do wnętrza. Poprzez zróżnicowanie liczby warstw i grubości szkła można uzyskać zwiększoną ochronę przed atakiem.

6.       Samoczyszczenie

Pilkington ActivTM to pierwsze na świecie szkło samoczyszczące z powłoką o podwójnym działaniu. Powłoka wykorzystuje siły natury, aby ułatwić utrzymanie szyb, a tym samym okien, w czystości.

Znajdująca się na zewnętrznej powierzchni szkła powłoka Pilkington ActivTM działa na dwa sposoby. W pierwszym etapie wykorzystywany jest „fotokatalityczny" proces czyszczenia. Powłoka reaguje z promieniowaniem UV światła dziennego w celu rozkładu i uwolnienia zabrudzeń organicznych. W drugim etapie w czasie deszczu, dzięki hydrofilowym właściwościom powłoki Pilkington ActivTM, woda padająca na szkło nie tworzy na nim kropel tylko spływa po nim równą warstwą, zmywając wszelkie uwolnione zanieczyszczenia. Przeszklenia ze szkła Pilkington ActivTM schną szybciej, pozostawiając szkło czystsze i z mniejszą liczbą zacieków. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy mycie jest utrudnione lub kosztowne, np. w wysokich budynkach, przeszkleniach dachowych, ogrodach zimowych i atriach lub domach zamieszkiwanych przez osoby starsze. Szkło to świetnie sprawdza się także, gdy ważna jest dobra widoczność, np. na stadionach sportowych, w budkach komentatorów, na lotniskach oraz w pasażach zewnętrznych.

Powłoka samoczyszcząca marki Pilkington jest dostępna na bezbarwnym szkle float (Pilkington ActivTM Clear), a także na szkle przeciwsłonecznym, oferując rozwiązania o różnym stopniu ochrony przed słońcem dla różnych zastosowań. Obecnie Pilkington oferuje najbardziej wszechstronny asortyment samoczyszczących szyb przeciwsłonecznych na rynku.

Pilkington ActivTM Blue

Pilkington ActivTM Blue to atrakcyjne szkło barwione w masie na niebiesko, łączące w sobie właściwości samoczyszczące z ochroną przed słońcem, zapewniające utrzymywanie chłodu wewnątrz pomieszczeń. Doskonale nadaje się do stosowania w ogrodach zimowych i przeszkleniach dachowych.

Pilkington ActivTM Neutral

Pilkington ActivTM Neutral to obustronnie powlekane szkło o neutralnym kolorze, które łączy właściwości samoczyszczące z przeciwsłonecznymi. Jego powłoka jest nieznacznie ciemniejsza, co pozwala na ograniczenie przepuszczalności światła i energii słonecznej.

Pilkington Activ SuncoolTM

Pilkington Activ SuncoolTM to grupa szyb powlekanych obustronnie. Łączą one właściwości samoczyszczące i izolacyjność cieplną z najbardziej efektywną ochroną przed słońcem.

Asortyment produktów z powłoką Pilkington ActivTM można łączyć z innymi produktami marki Pilkington w jedno- lub dwukomorowe szyby zespolone, aby uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak izolacja cieplna, odpowiednie właściwości akustyczne lub zapewnienie bezpieczeństwa.

7.       Dekoracja

Szkło oprócz podstawowych funkcji jakie pełni, używane jest także w celu poprawy wyglądu otoczenia. Oferta szkła dekoracyjnego marki Pilkington zmienia ten podstawowy materiał budowlany w element dodający pomieszczeniom i budynkom szyku i elegancji. Szkło dekoracyjne może nadać pomieszczeniom osobisty charakter, spełniając jednocześnie wszystkie wymagania, tak estetyczne, jak i praktyczne.

Pilkington OptifloatTM Opal

Pilkington OptifloatTM Opal jest szkłem o powierzchni trawionej kwasem, które można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. To półprzezroczyste szkło stanowi atrakcyjne wykończenie okien, ścianek działowych, drzwi szklanych, mebli, półek, pokryć elewacyjnych i wielu innych zastosowań, zapewniając rozproszenie naturalnego światła charakterystyczne dla szkła półprzezroczystego, ale bez typowych dla niego wad.

Pilkington Spandrel Glass

Pilkington Spandrel Glass to szkło hartowane bezpieczne używane najczęściej w nieprzezroczystych częściach elewacji. Bogata oferta produktów z gamy Pilkington Spandrel Glass obejmuje szkło emaliowane (emalia ceramiczna nakładana jest na szkło wtapiana w jego powierzchnię w procesie hartowania), szkło silikonowane (szkło hartowane z powłoką silikonową) i szkło powlekane (szkło hartowane powlekane specjalną metalową powłoką opracowaną dla szyb z grupy Pilkington SuncoolTM). Szkło Pilkington Spandrel Glass nadaje się do różnorodnych zastosowań w ścianach osłonowych, umożliwiając przeszklenie całej fasady budynku. Można go też używać do dekoracji wnętrz i produkcji mebli.

Pilkington Szkło Ornamentowe

Pilkington Szkło Ornamentowe jest walcowanym szkłem wzorzystym, w którym na jednej powierzchni wytłoczony jest wzór o charakterze dekoracyjnym. Szkło takie przepuszcza światło, jednak w zależności od głębokości i typu wzoru uzyskuje się różne stopnie zamaskowania czy przyciemnienia. Dostępny jest szeroki wybór różnych rozwiązań spełniających wymagania dotyczące funkcjonalności i estetyki. Szkło to można używać w budynkach komercyjnych, przemysłowych i mieszkalnych w celu zapewnienia prywatności. Można je też stosować w celach dekoracyjnych do przeszklenia drzwi, ścianek działowych i balustrad.

Pilkington Szkło z Sitodrukiem

Pilkington Szkło z Sitodrukiem to przezroczyste lub barwione szkło typu float, na które naniesiono w technologii sitodruku wzór z emalii ceramicznej, a następnie poddano hartowaniu. Szkło jest dostępne w różnych kolorach i wzorach pokrywających całą powierzchnię szkła lub jej część. Można go używać do przeszklenia drzwi, wiat autobusowych, budek telefonicznych, szyldów itd. oraz jako dodatek do bardziej tradycyjnych przeszkleń ścianek działowych, okien i fasad. Stosowane jest także do dekoracji wnętrz.

8.       Systemy szklane

Pilkington PlanarTM

Wiodący na świecie system szklenia strukturalnego Pilkington PlanarTM, zapewnia architektom niezwykle dużą elastyczność podczas projektowania elewacji, umożliwiając jednocześnie zachowanie pełnej funkcjonalności wymaganej obecnie od okien budynków. Pilkington PlanarTM to w pełni opracowany system charakteryzujący się ograniczoną do minimum konstrukcją i maksymalną przezroczystością; wykorzystuje mocowania ze stali nierdzewnej wpuszczane w otwory o pogłębieniu stożkowym w celu przymocowania szklanej fasady do konstrukcji. Silikonowe uszczelnienie między sąsiadującymi panelami zapewnia odporność na wpływy atmosferyczne. W systemie Pilkington PlanarTM można stosować większość typów szkła marki Pilkington, w tym szyby przeciwsłoneczne, szkło niskoemisyjne, szkło z sitodrukiem i szkło samoczyszczące Pilkington ActivTM.

Pilkington ProfilitTM

Pilkington ProfilitTM to szkło profilowe w kształcie ceownika, przezierne, ale nie przezroczyste, o wzorzystej zewnętrznej powierzchni i charakterystyce szkła walcowanego. Stosowanie tego produktu nie wymaga korzystania z dodatkowych słupów konstrukcyjnych, co stwarza duże możliwości dla projektowania i jest bardzo cenione przez architektów i projektantów. System szklenia obejmuje szereg szyb profilowych Pilkington ProfilitTM oraz system aluminiowych ram zewnętrznych, wewnętrznych profili PCV i dodatkowych akcesoriów uzupełniających kompletne przeszklenie. System Pilkington ProfilitTM nadaje się do zastosowań wewnętrznych lub zewnętrznych. Szklane elementy w kształcie litery U można instalować w pionie lub poziomie, pojedynczo lub podwójnie. Szkło jest dostępne w całej gamie kolorów i z różnorodnymi ornamentami o wybranym stopniu przejrzystości. Przepuszcza naturalne światło, chroniąc jednocześnie prywatność użytkowników. System Pilkington ProfilitTM jest wydajny energetycznie i charakteryzuje się znakomitą izolacyjnością akustyczną. Jest jednym z najbardziej ekonomicznych szklanych systemów ściennych dostępnych na rynku. W ostatnim czasie stał się bardzo modnym produktem dzięki możliwościom, jakie otwiera on dla artystycznej kreacji w połączeniu z licznymi innowacjami, które znacznie poszerzyły zakres zastosowań

9.       Zastosowania specjalne

Szkło do zastosowań specjalnych charakteryzuje się unikatowymi parametrami i może być wykorzystywane zarówno w budownictwie, jak i innych dziedzinach.

Pilkington OptiwhiteTM

Pilkington OptiwhiteTM to ekstra bezbarwne szkło float o obniżonej zawartości żelaza. Zielonkawy odcień - charakterystyczny dla zwykłego szkła float - został w szkle Pilkington OptiwhiteTM praktycznie wyeliminowany. Dzięki temu znakomicie nadaje się do szerokiej gamy zastosowań: od elewacji prestiżowych projektów budynków komercyjnych po meble. Wysoka przepuszczalność światła czyni je doskonałym do produkcji grubych laminatów, które w przeciwnym wypadku tłumiłyby zbyt dużą ilość światła. Zaleca się je do zastosowań wymagających większej przepuszczalności światła lub wysokiej przezroczystości w porównaniu ze zwykłym bezbarwnym szkłem float, takich jak: szkło ognioochronne, laminowane szkło ochronne, szyby zespolone, moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, okna kabin projekcyjnych, witryny sklepowe, stoiska promocyjne, półki, gabloty i lady. Nadaje się też znakomicie do dekoracji za pomocą emalii ceramicznych, ponieważ oddaje rzeczywisty kolor emalii.

Pilkington MirropaneTM to szkło powlekane przeznaczone do stosowania w charakterze lustra fenickiego, gdy wymagany jest niezakłócony widok przy zachowaniu specyficznych warunków oświetleniowych. Przy określonym oświetleniu umożliwia dyskretną obserwację i zapewnia doskonałą widoczność tylko w jedną stronę oraz zachowanie całkowitej prywatności.

Pilkington MicrofloatTM to bardzo cienkie, wysokiej jakości szkło float, produkowane wg ścisłych norm. Szkło Pilkington MicrofloatTM jest zazwyczaj używane do produkcji szkiełek przedmiotowych do mikroskopów, lusterek kosmetycznych, płytek chromatograficznych, masek fotolitograficznych LCD, szyb samochodowych i szkła technicznego, ekranów monitorów komputerowych i komputerów typu Tablet.

Pilkington TEC GlassTM to szkło charakteryzujące się wysoką efektywnością, przewodnictwem elektrycznym i dużą wytrzymałością. Jest używane do różnorodnych zastosowań, takich jak: cienkowarstwowe fotoogniwa, lustra elektrochromowe, systemy przeszkleń ekranujących, elementy termochromowe, płaskie ekrany komputerów i monitorów CRT, szkło podgrzewane (np. w systemach chłodzenia, podgrzewanych lusterkach itd.) i drzwiczki piecyków.

Szyby zespolone

Szyby zespolone to hermetyczne układy przynajmniej dwóch tafli szkła połączonych ze sobą za pomocą ramki dystansowej i uszczelnień; tafle szkła oddzielone są komorami wypełnionymi powietrzem lub gazem. Pilkington InsulightTM to cała gama różnych wariantów szyb zespolonych marki Pilkington, w których stosuje się różne rodzaje szkła o rozmaitych funkcjach, aby spełnić wymagania dotyczące takich aspektów, jak: bezpieczeństwo, ochrona przed atakiem, izolacja cieplna, ochrona przed słońcem, ochrona przed hałasem itp.
(11792)