PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2022-10-12
Pilkington Botanical™
Szyby z asortymentu Pilkington Botanical™ to gama produktów szklanych, która zapewnia doskonałe rozwiązania również dla oranżerii i ogrodów zimowych.

Pilkington IGP Sp. z o.o.
ul. Wołoska 18
02-675 Warszawa

tel. 22 548 75 01
fax 22 548 75 55
igp@pl.nsg.com
www.pilkington.pl

» więcej o firmie

Przy Dworku Koćmierzów w Sandomierzu powstała Szklarnia Społeczna, wspólna przestrzeń do wypoczynku i aktywnego działania. Do jej budowy wykorzystano specjalne szyby z asortymentu Pilkington BotanicalTM przeznaczone dla rozwijającego się rynku technologii szklarniowych. Jest to gama produktów szklanych, która zapewnia doskonałe rozwiązania również dla oranżerii i ogrodów zimowych.

Działalność Dworku Koćmierzów

Początki działalności kulturalnej Dworku Koćmierzów sięgają 2005 roku. Sandomierskie Centrum Kultury, regularnie urozmaica ofertę placówki, proponując ciekawe i różnorodne formy aktywnego spędzania czasu i uczestnictwa w kulturze. Ich celem jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, a także międzypokoleniowa integracja społeczności lokalnej. Nie inaczej jest w przypadku ich najnowszego projektu - wspomnianej Szklarni Społecznej.

Szklarnia Społeczna - wspólne działania

Szklarnia Społeczna powstała z myślą o lokalnej społeczności. Ideą projektu jest stworzenie wspólnej przestrzeni do wypoczynku. To pierwsze takie miejsce w mieście, do którego każdy będzie mógł przyjść i własnoręcznie zasiać najróżniejsze warzywa, zioła i kwiaty, a następnie obserwować efekty wspólnej pracy i rozwój roślin. Szklarnia przy Dworku Koćmierzów to również innowacyjna przestrzeń, gdzie będą organizowane spotkania edukacyjne o ekologii i zdrowym żywieniu, a także warsztaty botaniczne.

- „Chcemy, aby Szklarnia Społeczna spełniała funkcje integracyjne, łączące ludzi, którym bliska jest natura i ekologia. Ważne jest dla nas, aby miała ona również walor edukacyjny. Dlatego planujemy zorganizowanie tam szeregu warsztatów dla społeczności lokalnej - poczynając od wspólnego zagospodarowania szklarni, przez sadzenie rośli, wspólne dbanie o nie, po zbiory i ich przetworzenie." - mówi dr Katarzyna Radziwiłko, Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury.


Aby zapewnić szklarni długowieczność i umożliwić funkcjonowanie niezależnie od pory roku do jej budowy zostały wykorzystane wybrane szyby z asortymentu Pilkington BotanicalTM. Seria obejmuje szeroką gamę rozwiązań szklanych, mających na celu zwiększenie transmisji światła, przyspieszenie wzrostu upraw, a także ich ochronę. W szklarni społecznej zastosowano następujące rodzaje szkła:

Pilkington HortiCleanTM

Samoczyszczące szkło, które stanowi idealne, ekologiczne rozwiązanie dla szklanych konstrukcji dachowych, oranżerii i ogrodów zimowych, gdzie niższa przepuszczalność światła może być akceptowalna w zamian za bezpieczeństwo, wygodę i oszczędność wody. Trwała powłoka tego produktu ma właściwości fotokatalityczne i hydrofilowe, które są niezmienne przez cały okres użytkowania szkła. Zmniejszają potrzebę ręcznego czyszczenia szyb, oszczędzając wodę, eliminując stosowanie potencjalnie szkodliwych detergentów i zwiększając bezpieczeństwo osób, które mogłoby być zagrożone podczas prac konserwacyjnych na wysokości.

Pilkington OptiwhiteTM

Jest to praktycznie bezbarwne szkło float o niskiej zawartości żelaza, które umożliwia zwiększoną przepuszczalność światła w zakresie fotosyntetycznie aktywnym (PAR). Dostępny w grubościach od 2 mm do 19 mm. Precyzyjnie kontrolowany proces produkcyjny zapewnia wysoką jakość i jednolite właściwości produktu. To wszystko sprawia, że szkło to jest idealnym rozwiązaniem dla rynku szklarniowego.

Pilkington HortiGrowTM 98

Produkt do zastosowań, w których istotna jest maksymalizacja przepuszczalności światła. Dzięki zastosowaniu powłoki antyrefleksyjnej po obu stronach szkła o niskiej zawartości żelaza, przepuszczalność światła może zostać zwiększona do 98%. Produkt ten oferuje wyjątkową trwałość przez cały okres użytkowania szkła.

Różnorodny charakter roślin i upraw oznacza, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego projektu. - „W Szklarni Społecznej w Dworku Koćmierzów zastosowaliśmy trzy różne rodzaje szkła z gamy Pilkington BotanicalTM, które zapewniają komfortowe warunki dla upraw warzyw, ziół i kwiatów. Dzięki bogatej ofercie produktów mogliśmy znaleźć najlepsze rozwiązanie dla szklarni w Sandomierzu, która będzie służyć mieszkańcom przez długie lata. Ogromnie się cieszymy, że mogliśmy pomóc w zrealizowaniu fantastycznego projektu dla lokalnej społeczności". - mówi Magdalena Skoczyńska dyrektor sprzedaży produkcji podstawowej w Pilkington Polska.